Ekstruzja i sferonizacja

Ekstruzja i sferonizacja


Ekstruzja jest techniką przetwarzania granulatu proszku (otrzymanego w wyniku granulacji na mokro) na cylindryczne pasma materiału (makaron lub spaghetti) przed sferonizacją. Ekstrudery mają zwykle stałą średnicę od 0,5 mm do 3 mm. Wiele materiałów farmaceutycznych jest wytłaczanych jako etap wstępny przed wprowadzeniem do różnych innych procesów. W zależności od materiału, ostatecznym wymaganym procesem może być również proste wytłaczanie.


Asortyment oferowanych przez nas wytłaczarek niskociśnieniowych jest rozwijany w oparciu o 50-letnie doświadczenie w tej dziedzinie. Obejmuje ekstrudery zębate i koszowe, a także małe wytłaczarki śrubowe, które nadają się zarówno do projektowania, jak i do produkcji. Wybór między różnymi typami wytłaczarek zależy od charakterystyki produktu i wymaganej właściwości ekstrudatu.
 
Sferonizacja odnosi się do wytwarzania małych okrągłych peletek (kształtek wytłaczanych) o ograniczonej wielkości rozrzutu w partii. Rozmiary granulek (zwane również sferoidami, mikrosferami lub granulkami farmaceutycznymi) można wytwarzać w wąskim zakresie wielkości od 0,8 mm do 1,5 mm średnicy. Sferonizacja jest czasami nazywana sferoidyzacją, peletyzacją lub marumeryzacją.
 
Procesy wytłaczania i sferonizacji są szeroko stosowane w różnych gałęziach przemysłu, takich jak przemysł farmaceutyczny, nutraceutyczny, spożywczy, chemiczny, materiałoznawstwo i wiele innych.